Czy wiesz, że świece sojowe, podczas palenia, nie wydzielają szkodliwych substancji i palą się nawet o 60% dłużej niż zwykłe świece parafinowe?

Wosk sojowy do świec - czym jest i jakie ma zalety?

Z roku na rok świece wykonane z wosku sojowego cieszą się coraz większą popularnością. Określane są jako ekologiczne i naturane, a sam wosk sojowy na tle parafiny przedstawiany jest jako znakomita alternatywa. Nie emituje szkodliwych substancji podczas spalania, jest biodegradowalny i top się w niższej temeraturze. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć? Tego dowiesz z tego artykułu.

Jak powstaje wosk sojowy?

Wosk sojowy jest w pełni naturalnym produktem, który oczywiście powstaje z nasion soi. Są one rozgniatane, a następnie zostaje z nich wyciskany olej, który następnie zostaje utwardzony.

Początki wosku sojowego to lata 90 XX wieku, kiedy to został użyty po raz pierwszy przez Michaela Richardsa. Większa wydajność niż w przypadku parafiny, czyste spalanie sprawiły, że zyskał on wielu entuzjastów, tworząc zupełnie nowy rynek świec sojowych.

Jakie są właściwości wosku sojowego?

Pisząc o właściwościach wosku sojowego warto porównywać go do parafiny. Niestety jest ona nadaj najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji świec. Niestety - bo trudno znaleźć jej jakiekolwiek zalety - może poza niską ceną.

Temperatura topnienia

Wosk sojowy topi się w dość niskiej temperaturze - około 45-50 stopni Celcjusza (czyli 10-15 stopni mniej niż w przypadku twardej parafiny używanej w świecach). Dzięki temu świece sojowe są często wykorzystywane do masażu. Ma to też znaczny wpływ na produkcje świec. Świece wykonane z wosku sojowego są zalewane w naczyniach (słoiczki, puszki). Niska temperatura topnienia sprawia, że ze świec lepiej wydobywają się aromaty - nie są spalane tylko uwalniają się do powietrza (również dzięki temu, że świeca sojowa podczas palenia topi całą swoją powierzchnię).

Wosk sojowy łatwo też usuwa się z różnych powierzchni. Nie musisz więc martwić się, że zabrudzenie woskiem zniszczy nieodwracalnie materiał, z którym miał kontakt. Wystarczy woda i odrobina mydła.

Brak szkodliwych substancji

Wosk sojowy pali się "czysto" - nie kopci, nie pozostawia sadzy. Jesli porównany go z prafiną musimy wspomnieć o substacjach takich jak benzen i toluen (pochodne ropy naftowej), których wosk sojowych, w przeciwieństwie do parafiny, nie uwalnia podczas spalania.

Benzen, a dokładniej jego opary są silnie toksyczne i rakotwórzcze. Palenie świec parafinowych powoduje u Ciebie zawroty lub bóle głowy? To pierwsze objawy zatrucia benzenem. Podczas kilkugodzinnego palenia świecy nie przyjmujemy go w dużej dawce, ale jeśli używasz parafinowych świec regularnie i palisz je klika godzin dziennie - regulanie zatruwasz swój organizm.

Toluen to drugi związek uwalniany podczas spalania parafiny. Wywołuje zawroty głowy, uczucie senności, działa szkodliwie na nasze płuca. Wysoce niezalecany dla kobiet w ciąży. Obniża też zdolność uczenia się.

Warto wspomnieć też, że podczas spalania się wosku sojowego emitowane jest kilkukrotnie mniej dwutlenku węgla. Jeśli więc palenie świec jest dla Ciebie częstym rytuałem - warto zrezygność z produktów parafinowych i wybrać wosk sojowy, pszczeli lub rzepakowy.

Zapach w świecy sojowej

Wosk sojowy jest jednym z nalepszych nośników zapachów. Świece sojowe znakomicie uwalniają aromaty do powietrza, a te unoszą się w naszym mieszkaniu bardzo długo (nawet kilka godzin po zgaszeniu świecy).

Jakie są wady wosku sojowego?

Szukając wad wosku sojowego warto wspomnieć przede wszystkim o cenie - ta na pewno jest wyższa w przeliczeniu 1 do 1 do parafiny. Warto pamiętać jednak, że świeca z wosku sojowego będzie palić się na pewno minimum dwa razy dłużej niż takiej samej wielkości świeca parafinowa.

Jeśli mielibyśmy szukać innych wad świec z. wosku sojowego to warto wspomnieć, że pali się je nieco inaczej. Świeca sojowa powinna być zapalana na minimum godzinę (aby cała jej powierzchnia się roztopiła i nie tworzył się tunel). Nie powinna się też palić dłużej niż 2,5 - 3 godziny. Wosk sojowy nie jest więc tak "elastyczny" jak parafina, ale zazwyczaj to kwestia przyzwyczajenia. Dbanie o prawidłowe palenie się świecy zwiększy jej żywotność i sprawi, że wosk będzie palił się równomiernie.