Czy wiesz, że świece sojowe, podczas palenia, nie wydzielają szkodliwych substancji i palą się nawet o 60% dłużej niż zwykłe świece parafinowe?

Czym różnią się olejki eteryczne od zapachowych?

Olejki eteryczne i zapachowe to pojęcia, które często traktujemy wymiennie, nie dostrzegając między nimi większych różnić. W rzeczywiśtości różnica między nimi jest zasadnicza, choć często niewyczuwalna na nosa.

W tym wpisie postaramy się więc w krótki i przystępny sposób wyjaśnić czym olejki eteryczne różnią się od olejków zapachowych i dlatego warto zwracać uwagę na to, co wybieramy podczas zakupów.

Olejki eteryczne

Olejek eteryczny to substacja, która zawsze jest w 100% naturalna. Pozyskiwane są z różnych części roślin (zazwyczaj z liści i kwiatów, rzadziej z owoców, korzeni, kory lub nasion). Siegając po olejekt eteryczny dostajesz więc produkt pochodzenia roślinnego, bez żadnych innych dodatków.

Właściwości olejków eterycznych

Gama właściwości olejków eterycznych jest bardzo szeroka. Zazwyczaj stosuje się je tylko do użytku zewnętrznego w postaci rozcięczonej (poza niektórymi wyjątkami). Z olejkami eterycznymi silnie związane jest pojęcie aromaterapii.

Aromaterapia to gałąź naturalnej medycyny, której założeniem jest wykorzystywanie zapachów do poprawy stanu swojego zdrowia np. psychcznego lub fizycznego.

Pozyskiwanie olejków eterycznych to skomplikowany proces, dlatego też ceny tych produktów wydają się stosunkowo wysokie. Warto jednak pamiętać, że wynika to z ograniczonej ilości roślin (niektóre z nich są pod ochorną) lub z dużej ilości surowca potrzebnego do pozyskania olejku (najlepszym przykładem jest tutaj olejek różany).

Olejki zapachowe

W przeciwieństwie do olejków eterycznych stoją olejki zapachowe. Olejek ten to mieszania złożona w całości substancji syntetycznie pozyskiwanych lub mieszanina naturalnych olejków z systetycznymi substancjami.

To, co czym warto pamiętać to fakt, że olejki zapachowe nie posiadają właściwości leczniczych. Ich jedynym zadaniem jest ładnie pachnieć. Mimo tego, że olejek eteryczny i zapachowy pachnie bardzo podonie, to pozbawiony on jest wszystkich właściowości.

Olejek eteryczny czy zapachowy?

Kiedy warto więc używać olejków eterycznych, a kiedy zapachowych? Jeśli ważny jest dla Ciebie tylko zapach - wybierz olejek zapachowy, poniważ będzie on dużo tańszy.

Skorzytaj jednak z olejków eterycznych kiedy liczysz na pozostałe właściwości olejków eterycznych. Aromaterapia potrafi na prawdę czynić cuda i potrfafi pomóc na ból głowy, przeziębinie czy relaks podczas kąpieli.

Jakich olejków używa się w świecach?

Nietety bardzo często olejków zapachowych. Ale nie jest to regułą. Jeśli chcesz by palenie świecy nie było zwykłym rytuałem, ale też wywoływało określone skutki dla Twojego organizmu - szukaj świec sojowych z olejkami eterycznymi. Zazwyczaj są to klasyczne zapachy, ale odpowiednio połączone będą nie tylko świetnie pachnieć, ale też znakomicie działać, na Twoje samopoczucie.

Nie oczekuj natomiast, że palenie świecy z olejkami zapachowymi wpłynie na Twoj nastrój, doda Ci energii czy pozwoli się zrelaksować.

Podsumowanie

Szukasz najwyższej jakości świec? Wybieraj świece sojowe, które w swoim składzie posiadają wyłącznie olejki eteryczne. Palenie takiej świecy to nie tylko zapach, ale też masa innych właściwości, które będą pochodną użytych olejków.